شركت حسنين عليهما السلام در فتوحات خلفا + نظر دکتر زرین کوب

در سالهای اخیر تعدادی از ملی‌گراها و کوروش پرستان به منظور کاستن از عشق ایرانیان به اهل بیت علیهم السلام ، در تلاش هستند که ثابت کنند حسنین علیهما السلام در جنگ‌های اعراب علیه ایرانیان حضور داشته‌اند؛ به خصوص در جنگ گرگان که جنایت عظیمی توسط فرمانده اعراب سعید بن العاص اتفاق افتاد و تقریبا تمام مردم گرگان در آن جنگ کشته شدند.

آن ها تلاش می‌کنند ثابت کنند که شما کسی را دوست دارید که پدرانتان را با این وضعیت فجیع به قتل رسانده‌اند و….

همچنین پیروان سقیفه به منظور مشروعیت بخشیدن به فتوحات خلفا، این مسأله را مطرح می‌کنند تا ثابت کنند که این جنگ‌ها زیر نظر اهل بیت علیهم السلام بوده و آن‌ها شخصا در این فتوحات حاضر بوده‌اند.

اما تنها مستندی که در این باره وجود دارد، روایتی است که طبری در تاریخ خود با این سند نقل کرده است ?

حَدَّثَنِي عُمَرُ بْنُ شَبَّةَ، قَالَ: حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ مُحَمَّدٍ، عَنْ عَلِيِّ بْنِ مُجَاهِدٍ، عَنْ حَنَشِ بْنِ مَالِكٍ، قَالَ: غَزَا سَعِيدُ بْنُ الْعَاصِ مِنَ الْكُوفَةِ سَنَةَ ثَلاثِينَ يُرِيدُ خُرَاسَانَ، وَمَعَهُ حُذَيْفَةُ بْنُ الْيَمَانِ، وَنَاسٌ مِنْ أَصْحَابِ رَسُولِ اللَّهِ (ص) وَمَعَهُ الْحَسَنُ، وَالْحُسَيْنُ، وَعَبْدُ اللَّهِ بْنُ عَبَّاسٍ، وَعَبْدُ اللَّهِ بْنُ عُمَرَ، وَعَبْدُ اللَّهِ بْنُ عَمْرِو بْنِ الْعَاصِ، وَعَبْدُ اللَّهِ بْنُ الزُّبَيْرِ…

? تاريخ الطبري ، ج 2 ص 607، دار الكتب العلمية .

در سند این روایت اشکالات متعددی وجود دارد؛ از جمله: ” علي بن مجاهد بن مسلم بن رفيع ” که بزرگان اهل سنت به شدت او را تضعیف کرده‌اند که به چند نمونه اشاره میکنیم . 

? علي بن مجاهد بن مسلم القاضي الكابلي بضم الموحدة وتخفيف اللام متروك من التاسعة وليس في شيوخ أحمد أضعف منه مات بعد الثمانين.

? إبن حجر العسقلاني، تقريب التهذيب ، ج1 ص405، دار الرشيد.

? وقال صالح بن محمد سمعت يحيى بن معين سئل عن علي بن مجاهد فقال كان يضع الحديث وكان صنف كتاب المغازي فكان يضع للكل إسنادا … وقال أبو حاتم سمعت محمد بن مهران يقول قال يحيى بن الضريس علي بن مجاهد كذاب.

? تهذيب التهذيب ، ج7 ص330 .

? علي بن مجاهد الكابلي أبو مجاهد قال يحيى بن الضريس هو كذاب

? ابن الجوزي، الضعفاء والمتروكين ، ج2 ص198، رقم: 2398.

? علي بن مجاهد الكابلي حدثنا أحمد بن على قال سألت أبا غسان زنج عن على بن مجاهد الكابلي فقال تركته ولم يرضه

? العقيلي، الضعفاء الكبير ، ج3 ص252.

بنابراین همان‌طور که یحیی بن معین گفته است، به احتمال زیاد این روایت ساخته علی بن مجاهد کابلی استاد احمد بن حنبل است که شغل او ساختن احادیث جعلی و نوشتن کتاب‌های مغازی (جنگ‌ها) و ساختن سند برای دروغ‌هایش بوده است.

همچنین در سند آن ” حنش بن مالک ” وجود دارد که مهمل و مجهول است؛ یعنی علمای علم رجال اهل سنت اصلا نامی از او در کتاب‌های رجالی نبرده‌اند.

از این گذشته، طبری در جای دیگر از کتاب‌ خود همین روایت را نقل کرده است؛ ولی نامی از حسنین علیهما السلام در آن نیست ?

وحدثني عمر بن شبة قال حدثنا علي بن محمد قال أخبرني علي بن مجاهد عن حنش بن مالك التغلبي قال غزا سعيد سنة ثلاثين فأتى جرجان وطبرستان معه عبدالله بن العباس وعبدالله بن عمر وابن الزبير وعبدالله بن عمرو بن العاص فحدثني علج كان يخدمهم قال كنت أتيتهم بالسفرة …

تاريخ الطبري ، ج 2 ص 608.

انگار طبری یادش رفته که در این جا هم نام حسنین علیهما السلام را بیفزاید و برای خلفای غاصب آبرویی دست و پا کرده و بر جنایات آن‌ها در فتوحات سرپوش بگذارد.

نکته دیگر این که علی بن مجاهد ، استاد احمد بن حنبل و متوفای 181 هجری است. جنگ گرگان که طبری مدعی شده حسنین علیهما السلام در آن حاضر بوده‌اند، در سال 30 هجری اتفاق افتاده است . روشن است که علی بن مجاهد با یک واسطه (حنش بن مالک که تاریخ تولد و مرگ او مشخص نیست) نمی‌تواند این داستان را نقل کند؛ بنابراین سند روایت هم منقطع است و ارزش استناد ندارد.

بقیه تاریخ نویسان که این مطلب را نقل کرده‌اند، مصدر و منبع همه آن‌ها تاریخ طبری بوده و یا بدون سند نقل کرده‌اند؛ اما متأسفانه ملی گرایان و اهل سقیفه از روی نادانی و جهل و یا عامدانه آدرس‌های دیگری را نیز قطار می‌کنند تا با تکثر در آدرس دهی، به خیال خود ثابت کنند که این داستان مستندات زیادی دارد؛ در حالی که مصدر همه آن‌ها تاریخ طبری است که سند آن مشکلات اساسی دارد.

جالب اينكه حتي جناب دکتر عبدالحسین زرین کوب ( تاریخ نگار معاصر و مشهور ) منکر این افسانه شده است ، و به تحقیق حضور حسنین در فتح گرگان را شایعه میدانند . ( تاریخ مردم ایران ج 2 صص 246-247 )

نویسنده: admin

⛔️ فقط حیدر امیرالمومنین است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *